Masło klarowane – czym się wyróżnia?

masło klarowane najpopularniejsze marki to jeden z produktów uznawanych za wyjątkowo zdrowe i wartościowe. Doceniają je przede wszystkim miłośnicy ajurwedy. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, czym właściwie wyróżnia się ten produkt. Dobrze byłoby zatem zapoznać się z właściwościami masła klarowanego. Warto byłoby też mieć świadomość tego, do czego można wykorzystać je w swojej kuchni. 

Właściwości masła klarowanego

Masło klarowane, określane także mianem ghee posiada zbliżony kolor do klasycznego masła. Jest ono jednak nieco miększe i ma inny smak. Niektórzy twierdzą, że jest on bardziej maślany. Ghee charakteryzuje się przede wszystkim dużą zawartością cennej witaminy A, która korzystnie wpływa na wygląd naszej skóry, włosów oraz paznokci. Nie sposób odmówić mu także pozytywnego wpływu na układ pokarmowy. Masło klarowane nie podnosi poziomu cholesterolu tak intensywnie jak masło tradycyjne. Wydaje się więc zdecydowanie lepszą alternatywą dla osób obarczonych wysokim ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia.

Do czego można właściwie wykorzystać masło klarowane?

Masło klarowane można zakupić w niemal każdym supermarkecie. Jest ono jednak droższe od tego tradycyjnego. Możemy jednak przygotować je samodzielnie w swoim domu, korzystając z prostego przepisu. Do czego jednak można właściwie wykorzystać ten tłuszcz? Tak naprawdę niemal do wszystkiego. Można smażyć na nim nie tylko potrawy wytrawne, ale i słodkie. O dodatek masła klarowanego wzbogacać można również niektóre napoje, takie jak na przykład kawa. Dzięki temu będzie ona zdecydowanie bardziej kaloryczna i doda nam więcej energii. Masło klarowane będzie można dodać także do owsianki, jak również do kaszy jaglanej z owocami. Jeżeli chcemy jednak czerpać z dobroczynnych właściwości tego produktu, musimy spożywać go regularnie. Nie oznacza to jednak, że nie mamy zachować umiaru. Ghee jest bowiem dosyć kalorycznym produktem. Osoby będące na diecie odchudzającej, powinny sięgać po niewielkie jego ilości. W przeciwnym razie, mogą spodziewać się przybrania na wadze.